وبلاگ دانشجویان پرستاری کرمانشاه 89

میعاد مولی علی(ع) و روز پدر مبارک

گشته محرم کعبه امشب از برایت یاعلی

تا که بیند روی ماه جانفزایت یا علی

گرد شمع قامت تو کعبه باشد در طواف 

عاشقانه می زنند هردم صدایت یا علی

جبرییل بااذن حق از عرش اعلی تازمین

با ملایک می کند سعی صفایت یا علی

عاشق دیدار روی تو جمله عرشیان                                 

قدسیان صف بسته در کوی منایت یا علی

عشق مانداز کار تو بنهاده سر در پای تو

بر سر هر ذره چون باشد هوایت یا علی

خانه ی کعبه تولد یافت از میلادتو         

قبله شد این خانه از نور ولایت یا علی

 چشمه ی زمزم ز شوق روی تو درالتهاب

تا که بیند آن جمال دلربایت یا علی

ای یدالله فوق ایدیهم اندر شان تو                                              

این نشان از سوی حق باشد سزایت یا علی

شمع بزم آفرینش شد جهان روشن ز تو

شد ز میلادت عیان نور هدایت یا علی

نه خدایی تو علی جان نه جدایی از خدا

کس مقامت را نداند جز خدایت یا علی

گر مرا روز جزا در آتش دوزخ برند

صبر بنمایم چه سان من در فراقت یا علی

ما محبان توایم اما گنهکاریم ما

تو بکن در نزد حق از ما شفاعت یا علی

[ سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 20:5 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

درهنگام صاعقه چه باید کرد ؟ ( راهنمای عملی برخورد با خطرات و عوارض صاعقه )

صاعقه چیست ؟

بر اثر برخورد ابرهای دارای بارهای غیر هم نام، واکنش‎های الکتریکی شدیدی به صورت نور و صدای شدید بنام صاعقه یا رعد و برق تولید می‎گردد که با نور و صدای شدید همراه است.

در اثر برخورد ذرات آب یک جبهه هوای گرم به ذرات یخ یک جبهه هوای سرد ، الکتریسته ساکن بوجود می آید که نسبت به زمین دارای بارالکتریکی منفی بوده و در صورتی که فاصله منبع جریان الکتریکی نسبتاً‌نزدیک به سطح زمین باشد ، صاعقه بروز می کند . در رعد و برقهای شدید معمولاً‌بیشترین تخلیه الکتریکی صورت می گیرد .

رعد و برق قادر است صدماتی جدی وارد آورد، می‎تواند به راحتی انسان و یا حیوان را از پای درآورد، زیرا از جریان الکتریکی بسیار بالایی برخوردار است که مدت آن کم بوده ولی قدرت آن زیاد است.

۵۴۶۵۴۶۵۴۱.JPG

براساس مطالعات و بررسی‎های به عمل آمده توسط متخصصین امر تعداد رعد و برق در هر لحظه در سراسر دنیا بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ بار می‎باشد. به عبارت دیگر حدود ۶۰۰۰ جرقه الکتریکی در هر دقیقه در دنیا زده می‎شود. شدت جریان الکتریکی در رعد و برق ممکن است بین ۱۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ آمپر باشد (درحالی که حداکثر شدت جریان قابل تحمل معمولاً ازچند صد آمپر تجاوز نمی‎کند).

تخلیه بار الکتریکی که از یک ابر به ابر دیگر و یا به زمین بوجود می ‎آید، می‎تواند قلب انسان را از کار بیاندازد، شش‎ها را پاره کند و یا سبب سوختگی‎های جدی در بدن شود. هوایی که نور برق از میان آن می‎گذرد به شدت گرم می‎شود. جریان الکتریکی شدید میزان حرارت هوا را در کانالی که برق از آن عبور می‎کند برای مدت یک میلی‌ثانیه از ۳۰۰۰۰ درجه سانتیگراد بالاتر می‎برد.


برچسب‌ها: صاعقه, علائم و عوارض, اقدامات درمانی, کمک های اولیه, پیشگیری
ادامه مطلب

[ سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 19:58 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

بیماری سیکل سل آنمیا و مراقبتهای پرستاریسیکل سل آنمیا از بیماری های خونی است که در برخی مناطق ایران از جمله منطقه خوزستان به طور اخص : اهواز، منطقه جنوب غربی استان خوزستان ، آبادان، خرمشهر، شادگان، بندر امام، بندر ماهشهر، امیدیه و ... شیوع بیشتری دارد.
این بیماری نوعی از هموگلوبینوپاتی است که به وسیله هموگلوبین غیر طبیعی شناخته و در نتیجه ناهنجاری زنجیره پلی پپتید آلفا و بتا در مولکول گلوبین ایجاد می شود.

برچسب‌ها: آنمی سیکل سل, مراقبت های پرستاری
ادامه مطلب

[ یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 18:15 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

پیام تسلیتهمکلاس گرامی جناب آقای یاوریان
درگذشت عموی بزرگوارتان را از طرف خودم و سایر همکلاسی ها تسلیت عرض نموده و از درگاه ایزد منان برای آن سفر کرده علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل و اجری جزیل را مسئلت دارم .

[ شنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 17:36 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

زهر ماری به اسم کولا !


آیا می ‌دانید این لغت از کجا آمده و با خودش چه چیزی به همراه می ‌آورد؟

آیا از ترکیبات آن آگاهید ؟

آیا از فواید و مضرات آن آگاهی دارید ؟

برای پاسخ به این سوالات به ادامه مطلب بروید ...


برچسب‌ها: کولا, ترکیبات, عوارض, فواید
ادامه مطلب

[ چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 23:51 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

شب آرزوها...

خدایـــا ؛آرزو می کنم ،آنچه را آرزو کنم ،که

تو دوست داری وآن آرزو را اجابت نمایی که

نیک فرجامم نماید .

لیله الرغائب شب آرزوهاست ، برای اجابت

آرزوهای هم آرزو کنیم.

شب آرزوها یا لیله الرغائب به نخستین شب جمعهٔ ماه رجب گفته می‌شود. به باور مسلمانان در این شب فرشتگان بر زمین نزول می‌کنندتا رحمت الهی را به جامعه بشری عرضه نمایند. لیله الرغائب در سراسر جهان اسلام گرامی داشته می شود

 

 


ادامه مطلب

[ چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 23:47 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

خدای تو و یوسف یکی است ...


[ یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 11:46 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

مناظر زیبا

[ پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 23:10 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

سرطان را شکست می دهیم!!!

هنوز هم ترسناک است نه فقط برای اینکه گاهی نمیتوانیم درمانش کنیم٬نه فقط برای اینکه گاهی نمیتوانیم حتی آنرا تشخیص دهیم٬از همه بدتر برای اینکه نمیدانیم اصلا"از کجا می آید!تا وقتی علت را پیدا نکنیم و فقط با معلول بجنگیم٬اوضاع همینه.اما چند وقته که دانشمندان به جای جنگیدن با بافت های سرطانی شروع کردند به شناخت ماهیت سرطان٬یعنی اصلا ببینیم کدوم جهش های ژنی باعث سرطان میشن http://www.skepticalraptor.com/blog/wp-content/uploads/2013/03/cancer.jpg
ادامه مطلب

[ پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 22:27 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

برنامه امتحانی ترم 5

تاریخ

عنوان درس

استاد مربوطه

کلاس

ساعت

1/4/92

کودکان 2

خانم تیماره

103-104

8/30-10/30

5/4/92

روان 2

آقای خالدی

109-110

8/30-10/30

9/4/92

بهداشت جامعه 3

خانم اسماعیلی

107-108

8/30-10/30

12/4/92

پوست ، سوختگی ، چشم و گوش

خانم مهدوی

107-108

8/30-10/30

15/4/92

اعصاب

آقای رضایی

107-108

13/30-15/30

16/4/92

زبان عمومی

خانم قهوه ای

107-108

10/30-12/30

17/4/92

خون

دکتر خاتونی

111-112

13/30-15/30

19/4/92

آئین زندگی

آقای حسینی

109-110

13/30-15/30


[ چهارشنبه هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 18:54 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

لنز چشمی کورتان نکند !


لنز تماسی چشم

رعایت بهداشت فردی به عنوان مهمترین اصل هنگام استفاده از لنزهای تماسی است. لنز نیز مانند مسواک جزو وسایل شخصی است و استفاده از لنزهای رنگی مشترک در انستیتوهای زیبایی ، عفونت چشم و کاهش دید را در پی دارد.

لنزهای تماسی یکی از شیوه‌های اصلاح عیوب انکساری ساده مانند دوربینی ، نزدیک بینی و آستیگماتیسم هستند. اگر چه هنوز استفاده از عینک ساده‌ترین ،ارزان‌ترین و بی‌خطرترین وسیله برای اصلاح عیوب انکساری است ، اما متخصصان ، لنزهای تماسی را برای کودکان مبتلا به آب مروارید (کاتاراکت مادرزادی) و برخی ورزشکاران ، افرادی با قوز قرنیه (کراتوکونوس) یا مبتلایان به دوربینی و نزدیک‌بینی با آستیگماتیسم شدید توصیه می‌کنند.

لنزهای تماسی حتما باید توسط پزشک متخصص چشم تجویز شده باشند.  پزشک بیمار را معاینه و بیماری‌های چشم را تشخیص می‌دهد و در پی آن تصمیم می گیرد که آیا بیمار می‌تواند از لنزهای تماسی استفاده کند یا خیر.

لازم است فرد در طول مدت استفاده از لنزهای تماسی ، مراجعه منظم به پزشک داشته باشد تا اگر این لنزهای تماسی آثار سوئی بر چشم دارند ، پزشک از ادامه استفاده از لنز ممانعت نماید و از بروز احتمالی آسیب‌های بعدی جلوگیری کند.برچسب‌ها: لنز چشمی, عوارض, فواید, عفونت چشمی
ادامه مطلب

[ دوشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 0:37 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

چند برابر شدن عقیمی مردان و مرده زایی و سقط جنین ناشی از گردوغبار استانهای جنوبی کشور


در چند سال اخير، پديده گرد و  غبار (ريزگردها) هواي استان‌هاي مختلف کشور  را آلوده کرده است، پژوهش هاي متعدد نشان داده که آلودگي هوا با کاهش شديد باروري زنان و افزايش عقيمي مردان همراه است و ذرات گرد و خاک معلق در هوا، کارکرد دستگاه تناسلي و توليد مثل در زنان و مردان را مختل مي سازد.

دكتر جواد زرگوشي فوق تخصص کلیه و عضو انجمن طب  زناشویی اروپا,  ضمن اعلام این مطلب اضافه کرد: گرد و غبار و آلودگي هوا باعث ناباروري زنان و عقيمي مردان مي شود.

وي تصريح کرد: آلودگي هوا با ريزگردها و گرد و غبار عوارض بسيار خطرناکي را براي مردم ايجاد مي کند. آلودگي هوا، ميزان سقط جنين و مرده زائي را چندين برابر مي کند.

دكتر زرگوشي افزود: پژوهش هاي اخير که نتايج آنها طي چندين مقاله در ژورنال هاي معتبر طب زناشوئي و باروري منتشر شده نشان مي دهند که آلودگي هوا با مختل شدن سلامت جنين، تولد نوزادان کم وزن، عدم رشد مناسب جنين، و نارس بودن نوزادان همراه است و تمامي اين عوارض در هواي پاک بسيار کمتر رخ مي دهند.

وي با بيان اينكه ميزان باروري زنان و مردان در اثر آلودگي هوا و پديده گرد و غبار به نحو بسيار محسوسي کم مي شود گفت: تعداد اسپرم مرداني که در نواحي با هواي آلوده کار و زندگي مي کنند به مراتب کمتر از مرداني است که از هواي پاک برخوردارند.

بيشتر مردم به اشتباه تصور مي کنند که عوارض آلودگي هوا صرفا در دستگاه تنفسي و ريه ها رخ مي دهد حال آنکه چنين نيست.

عضو انجمن طب زناشوئي اروپا در پايان با بيان اينكه هواي پاك حق مسلم همگان است، افزود: اينکه منفعلانه منتظر بمانيم که مردم بر اثر عوامل محيطي كه قابل كنترل و اصلاح است، بيمار و ناتوان شوند و آنگاه با صرف هزينه هاي گزاف درمان شوند عاقلانه نيست. از جمله وظايف ذاتي ما پزشکان آگاه کردن مردم از خطراتي است که سلامت آنان را تهديد مي کند

[ چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 23:20 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

ایران قربانی اصلی «تب کریمه کنگو»


در بسیاری از موارد مرگ ناشی از این بیماری در ایران ثبت نمی‌شود
در ایران نیمی از بیماران مبتلا به این بیماری، در خطر مرگ قرار دارند. درحالی که متوسط مرگ و میر ناشی از بیماری «تب کریمه کنگو» در جهان در حدود 30درصد است.
دکتر رضا سعیدی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در مصاحبه با خبرگزاری مهر اظهارداشت: طی دوماه اول سال جاری از 5 بیمار مبتلا به این بیماری در استان خراسان، دو نفر فوت شده‌اند. و یک نفر نیز تحت مراقبت‌های ویژه قراردارد.
وی افزود: درصورت ابتلا به این بیماری, در بیش از 50درصد موارد، خطر مرگ و میر وجود دارد.
ویروس عامل بیماری «تب کریمه کنگو»، می‌تواند حیوانات نشخوارکننده اهلی، مانند گاو، گوسفند و بز را آلوده کند. اما آلودگی در پرندگان، بجز شترمرغ، دیده نشده است. انتقال ویروس به انسان، بوسیله‌ی نیش نوعی کنه، تماس با خون یا ترشحات حیوان آلوده و تماس با فرد مبتلا صورت می‌گیرد. بیشترین تعداد مبتلایان در کشور ما، چوپان‌ها، سلاخ‌ها، پزشکان و پرستاران هستند.


ادامه مطلب

[ چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 23:14 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

تغییرات جدید وبلاگ

با سلام خدمت همکلاسی های محترم

با توجه به تغییرات جدید وبلاگ در زمینه ی قالب ، آهنگ و مطالب خواهشمند است در این زمینه با نظرات خود ما را در جهت بهبود وبلاگ یاری فرمایید .

قابل توجه نویسندگان وبلاگ : اگر نویسنده ای از این تاریخ به فاصله ی زمانی دو ماه مطلب جدیدی در وبلاگ نزند ، از جمع نویسندگان وبلاگ حذف خواهد شد .

با تشکر

[ چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 10:38 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

روزت مبارک مامان جون!!!

مادر یعنی به تعداد همه روزهای گذشته تو ، صبوری

مادر یعنی به تعداد همه روزهای آینده تو ، دلواپسی

مادر یعنی به تعداد آرامش همه خوابهای کودکانه تو، بیداری !

مادر یعنی بهانه بوسیدن خستگی دستهایی که عمری به پای بالیدن تو چروک شد !

مادر یعنی بهانه در آغوش کشیدن زنی که نوازشگر همه سالهای دلتنگی تو بود !
مادر یعنی باز هم بهانه مادر گرفتن . . .


ادامه مطلب

[ سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 19:47 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

جوان نگه داشتن مغزو9 پيشنهاد ويژه براي تقويت مغز!

زمانیکه به 30 سالگی می رسیم، مغزهای ما آهسته و ثابت، مسیر یک منحنی نزولی را در پیش می گیرند.
اما این تنزل شناخته شده یک عارضه جانبی غیرقابل فرار نیست، بلکه اخیرا گفته می شود شما می توانید با روشهایی تغییرات مربوط به افزایش سن را خنثی کنید.
روشهای ساده ای که فعال بودن شما را تضمین کند و نیروی ذهنی تان را قوی نگه دارد.

ادامه مطلب

[ جمعه ششم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 20:42 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]

نکات علمی شگفت انگیر درباره نماز و وضو!

وضو و معالجه بیماری ها
وضو سبب رفع بسیاری از بیماریها می شود. دلیلش اثر آب سردبر روی نقاط حساس بدن در قسمتهایی است که وضو می گیریم. جالب این است که در دین اسلام نقاط طب سوزنی مخصوصا در وضو رعایت شده است.برای مثال، آقایان باید آب را از پشت آرنج بریزند. ولی خانمها باید آب را از قسمت تای دست بریزند. چونکه نقاط طب سوزنی در آقایان و خانها در بعضی از نقاط فرق می کند.

این را هم بدانید که با تحریک نقاط طب سوزنی بوسیله آب سرد وضو، خط سیر چهارده نصف النهار را تحریک می کنیم و باعث سرحالی، شادابی، تسکین دردها، نیروی جسمانی وروحی و معالجه بسیاری از بیماریها می گردد.و همچنین تمامی اعضاء داخلی بدن را تقویت می کند.از جمله: ریه ها، روده بزرگ، معده، قلب، کلیه ها، کبد و…


ادامه مطلب

[ جمعه ششم اردیبهشت ۱۳۹۲ ] [ 18:43 ] [ یزدان جوزانی فرد ]

[ ]